İnşaatın ekonomideki payı yüzde 7.6

İnşaatın ekonomideki payı yüzde 7.6

Şimşek, Türkiye Müteahhitler Birliği’nin (TMB) 32. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik sektörünün geleceğinin parlak olduğunu söyledi. Türkiye’de bazı tahminlere göre gerek deprem açısından gerekse başka özellikler açısından hala 6 milyonun üzerinde standardın altında yapı bulunduğuna işaret eden Şimşek, bunların kentsel dönüşümle yenilenmesinin söz  konusu olduğunu, bunun da büyük bir iş alanı yarattığını kaydetti.

 

Zorlukları yeneriz

 

Mehmet Şimşek, inşaat sektörünün 2002’den 2016’ya kadar reel olarak 2.8 kat büyüdüğünü belirterek, “Sektörün ekonomideki payı yüzde 4.3’ten yüzde 7.6’ya, istihdamdaki payı ise yüzde 4.5’ten  yüzde 7.3’e çıkmıştır. Türkiye’de 2009 sonrasında ilave 7 milyonun üzerinde istihdam sağlandı, bunun 740 binini inşaat sektörü sağladı” dedi.

 

Şimşek, Türkiye’de 2000’li yılların başında altyapının son derece  zayıf olduğunu fakat bugün gelinen noktada muazzam bir gelişme kaydedildiğini  bildirdi. Kamu - özel iş birlikleri çerçevesinde çok ciddi projelerin hayata geçirildiğini ve geçirilmeye devam edildiğini belirten Şimşek, Türkiye’nin bu konuda örnek olduğunu anlattı.

 

TMB Başkanı Mithat Yenigün ise yaptığı konuşmada, ihale sisteminden kaynaklanan sorunların kamu ihale mevzuatında yapılan değişikliğe rağmen en temel sıkıntı olmaya devam ettiğini belirterek, “Sektör için hayati önem taşıyan düzenlemelerin önümüzdeki dönemde hayata geçirilmesini umuyoruz” dedi. Yenigün, sektör olarak karşılarına çıkacak fırsatları en iyi şekilde değerlendirecekleri ve zorlukları yeneceklerini belirterek, “Geçen dönemde yaşanan şokların bize verdiği en büyük ders, milletçe kenetlenmenin, bir ve bütün olmanın hayati önem taşıdığını göstermesi oldu” diye konuştu.